Maturita z češtiny v Mnichově

Ve dnech 24. a 25. května 2023 proběhly na gymnáziu Wilhelma Hausensteina v Mnichově historicky první maturitní zkoušky z češtiny jako cizího jazyka v dějinách Mnichova i celého Bavorska. Celkem sedm studentek úspěšně završilo svoje dvouleté studium češtiny pod vedením učitelky Patricie Schönborn ústní maturitní zkouškou.

Pilotní projekt mnichovského gymnázia Wilhelma Hausensteina vznikl z iniciativy zájemců o studium češtiny jako cizího jazyka a jejich rodičů. Za pomoci kontaktů z Ackermann-Gemeinde, společnosti EUREGIO Freyung a diplomatické pomoci českého konzulátu v Mnichově se podařilo prosadit na bavorském ministerstvu školství nabídku češtiny jako cizího jazyka pro studenty gymnázií v Mnichově a jeho okolí.

Od podzimu 2021 je tak pro studenty gymnázií nově možné vybrat si předmět čeština jako cizí jazyk jako jeden z předmětů (Wahlplichtfach) v gymnaziální Oberstufe. Čeština se vyučuje v rámci tzv. Sammelkurs Tschechisch, který sdružuje zájemce z celého mnichovského regionu. Výuka pak probíhá na gymnáziu Wilhelma Hausensteina v Mnichově každý týden v pátek v tříhodinových blocích.

Výuka češtiny jako cizího jazyka není v Bavorsku úplnou novinkou. Na různých typech vzdělávacích institucí se nabízí v česko-bavorském pohraničí, kde má čeština zejména praktický význam – daří se tam vzájemnému obchodu, kultuře i mezilidským vztahům a působí tam řada institucí, které se snaží výuku češtiny zprostředkovat. Na bavorských gymnáziích je však předmět čeština jako pevná součást školního systému a vzdělávacího plánu spíše raritou.

Letošní maturitní zkouška je tak určitě výjimečnou událostí, první vlaštovkou na česko-německém „jazykovém nebi“ a nepochybně jedním z důkazů dobrých vzájemných česko-německých vztahů. Se současnými absolventy kurzu tento jazykový projekt nekončí. Kurs již navštěvuje další ročník studentů, a tak se příští rok můžeme těšit na další maturitní ročník.

Mgr. Kamila Novotná

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *